FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

ČRNA ŽITNA NOGA - GAEUMANNOMYCES GRAMINIS  (SACCARDO) VON ARX & OLIVIER 

Gostiteljske rastline

Gliva okužuje številne rastlinske vrste iz družine trav (Poaceae), pomebna je predvsem na pravih žitih (pšenica, ječmen, rž, oves).

Bolezenska znamenja

Najbolj značilni in izraziti simptomi se pojavljajo na pšenici, ki raste na alkalnih tleh. Prvi znaki okužbe so svetlo do temno rjave nekrotične pege na koreninah. Ob močni okužbi lahko v fazi razraščanja rastline propadejo ali pa samo zaostajajo v rasti in imajo rumene liste. Bolj značilna in opazna so bolezenska znamenja ob klasenju. Pritlehni del bili potemni in začne trohneti. Obolele rastline so nižje in svetlejše od zdravih, slabo klasijo, klasi so gluhi ali pa so zrna slabo napolnjena. Okužene rastline zlahka izruvamo iz zemlje.

Razvojni krog

Preživi kot micelij na okuženih rastlinah ali v obliki micelija in peritecijev v okuženih rastlinskih ostankih. Kljub temu pa so spolni trosi (askospore) nepomembni za širjenje bolezni. Gliva, ki se ohranja na okuženih ostankih, jeseni okužuje mlade rastlinice prek korenin. Okužbe pospešuje vlažno in hladno vreme. Gliva se širi z micelijem od obolelih rastlin k zdravim, zaradi tega najdemo okužene rastline v gnezdih.

 

Bolezen se pojavlja močneje na alkalnih in slabo kislih kot pa na kislih tleh.

Varstvo

  • Širok žitni kolobar, ker lahko gliva preživi kot saprofit v tleh največ leto dni

  • Tretiranje semena s sistemičnimi fungicidi

  • Kasnejša setev - to podaljšuje čas, ko mora gliva preživeti kot saprofit.

Besedilo: Franci Celar

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin